Logo

Głogowski Uniwersytet Trzeciego Wieku
ul. Sikorskiego 1, 67-200 Głogów, KRS: 0000121762, tel. 76 833 20 61
mail: administracja@gutw.glogow.pl

Archiwum

Aktualności

Historia

Cele

Kierownictwo

Formy nauki

Sympozja

Programy

Archiwum

Galeria

Linki

STRONA GŁÓWNA

KONTAKT Z GUTW
administracja@gutw.glogow.pl danuta.gross@gutw.glogow.pl

LOKALIZACJA UTW

ADMINISTRATOR STRONY
michal.urbanowski@poczta.pl

LOGO GUTW:
Piotr Papież
© GUTW 2002

Strona umieszczona na serwerach MALACH.ORG. Dziękujemy za udostępnienie serwerów i pomoc.

Choreoterapia - nowa forma zajęć w GUTW

Słuchacze uniwersytetu już od marca korzystają z nowej oferty ciekawych zajęć - choreoterapii. Jest to aktywna praca z ciałem, poprzez taniec, przy towarzyszącej muzyce. Jak mówi prowadząca warsztaty - Aleksandra Matusiak, terapia tańcem bazuje na ekspresji i improwizacji, które są charakterystyczne dla tańca współczesnego. Nie jest to taniec rozumiany w kategoriach figur czy kroków. To rodzaj tańca twórczego, spontanicznego ... można powiedzieć taniec wnętrza. Taka ekspresja ruchowa dla jednych będzie rozładowaniem napięć i stresów, dla drugich spotkaniem ze sobą, innych - czasem dobrej zabawy.

Zajęcia odbywają się w sali gimnastycznej PWSZ co 2 tygodnie, każde po 90 minut . Uczestniczy w nich ok. 40 słuchaczy. Muzyka ma tu duże znaczenie, decyduje o rodzaju i intensywności ćwiczeń. Wykorzystywano już np. rytmy latynoamerykańskie jak: cha-cha,  rumba, jive, salsa, ale także lubiane rytmy rock and rolla.

Jak mówią uczestnicy, świetnym elementem podczas warsztatów  są również tańce w kręgu - integrują, pozwalają się odstresować, inspirują do nowych ruchów, gestów- dają wiele  radości, wyzwalają wulkany emocji. Dużą pomocą - zauważają słuchaczki, jest też ściana lustrzana, która ciekawi, dodaje odwagi i motywuje do ćwiczeń. Zaletą z kolei, fakt, że sposób poruszania się nie jest oceniany, a ćwiczenia dostosowane  do możliwości każdej osoby. Rzecz w tym, by otworzyć się na innych .

Prowadząca zajęcia podkreśla, iż wbrew pozorom, ćwiczenia wymagają dużego skupienia, wsłuchania się w swoje ciało i umysł.

Choreoterapia rozwija różne sfery aktywności- motoryczną, społeczną, emocjonalną, poznawczą i estetyczną- stymuluje więc całościowy rozwój człowieka- fizyczny i psychiczny- wyjaśnia Aleksandra Matusiak.

Dostrzegają to również słuchacze GUTW .- Doceniam taniec, jest wspaniałą formą ćwiczeń, relaksu, wprawia w ruch całe ciało, dotlenia mózg, poprawia kondycję ruchową, wzmacnia psychicznie i jest świetną zabawą-  mówi uczestniczka zajęć Aneta Wachowska.

Jak więc widać, w terapii tańcem, nie chodzi o mistrzowskie opanowanie techniki, ale o rozwój zdolności odczuwania, wyrażania siebie i spotkanie z drugim człowiekiem.

tekst: Anna Zimna


Warsztaty decoupage

 

Jedną z ciekawszych, twórczych form zajęć wprowadzonych w bieżącym roku akademickim są warsztaty decoupage i zajęcia florystyczne. Odbywają się one w ramach projektu "Starsi chcą się uczyć", finansowanego ze środków MPiPS.

Decoupage to technika zdobnicza, polega na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię wzoru wyciętego zazwyczaj z papieru, pokryciu go wieloma warstwami kleju tak, aby nie był wyczuwalny przy dotknięciu i wyglądał jak namalowany.

Obecnie  tego rodzaju sztuka zdobienia jest bardzo popularna, toteż ma wielu zwolenników. W uniwersytecie  w pracy artystycznej uczestniczy  ok.25 słuchaczek. Spotkania odbywają się w GUTW co 2 tygodnie, trwają 90 minut.

Interesujące jest to, że sztuka ta pochodzi z ze wschodniej Syberii, stamtąd powędrowała do Chin, a następnie do Europy. Niezwykle popularna była w XVIII w na dworze Ludwika XV. Stała się kobiecym hobby. Ozdabiano meble,  pudełka, doniczki, świeczniki, ramki do zdjęć, przybory toaletowe, a co ciekawe używano do tego nie tylko fragmentów kopii obrazów, ale także wyciętych elementów z oryginalnych prac. Zniszczono więc niestety przez to wiele ówczesnych dzieł.

Dzisiaj, jak mówi prowadząca warsztaty  Pracowni "Kwitnący Interes", Ksenia Szarek, na rynku dostępne są już rożne materiały, przybory produkowane z myślą o zainteresowanych tą techniką. Można kupić też gotowe przedmioty z drewna, metalu, szkła, tkaniny, plastiku, ceramiki, przygotowane specjalnie do ozdabiania.

Jak oceniają słuchaczki uniwersytetu, zajęcia są bardzo ciekawe, prowadząca uwzględnia ich zainteresowania i propozycje.- Lubię robótki ręczne, z materiału, papieru, cieszy mnie też to, że mogę pokazać je moim wnukom- mówi Aneta Jakubczyk.

- Spotkania te są bardzo pożyteczne, twierdzi inna słuchaczka Elżbieta Leszczyńska, wykorzystuję je do kształtowania estetyki wokół siebie. Lubię otaczać się pięknymi przedmiotami, wiem, że to właśnie drobiazgi tworzą odpowiedni klimat mieszkania. Ujawniają i podkreślają cechy osobowości kobiety, a piękno jest kwitesencją kobiecości- warto więc dbać o najbliższe otoczenie. Są więc różne powody, dla których słuchaczki śpieszą na zajęcia.

Pani Ania Latoń, natomiast podkreśla, że nauczyła się bardzo dużo, a dotąd tym się nie zajmowała. Co jakiś czas stawia sobie zupełnie nowe zadania i stara się im sprostać. Wykonane przedmioty wykorzystuje w domu- dają one dużo radości i mobilizują do działania.

Opiekunka warsztatów z zadowoleniem twierdzi, że panie uczestniczą w zajęciach bardzo chętnie. Prace dekorują pomieszczenia GUTW, przeznacza się je  na aukcje charytatywne oraz na własne potrzeby. Techniką shabby  schick  malowano już meble, odnawiając nadano postarzaly wygląd. Były też prace okolicznościowe związane ze świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy- wykonywano wianki, stroiki, stosowano elementy florystyki, ozdabiano różne przedmioty.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również  zajęcia poświęcone nauce umiejętnego układania serwetek wykorzystywanych do dekoracji stołów. Panie z wielkim zainteresowaniem naśladowały demonstrowane w różnych kolorach i wzorach figury z materiału oraz papieru. Mogły też zobaczyć na monitorze laptopa jak będzie wyglądać gotowa, już wykonana figura. Wspierano się nawzajem, dzielono doświadczeniem.

Umiejętność układania serwetek jest bardzo istotna dla podniesienia estetyki wystroju stołu, gdyż na nakrytym stole pierwsza rzuca się w oczy serwetka i sposób, w jaki jest złożona. Składając ją  niekonwencjonalnie- podpowiada prowadząca zajęcia, można w mgnieniu oka stworzyć atmosferę pasującą do chwili i otoczenia. Każdy sposób nadaje wystrojowi inny charakter - romantyczny, luksusowy, albo świąteczny, zapadający długo w pamięć. Może to być sposób elegant, butterfly, mexico, fish, Asia i wiele innych.

Ustalono, iż na następnych zajęciach wykonywane będą ręcznie kartki okolicznościowe.

Sztuka decoupage ma wielu zwolenników, daje dużo  satysfakcji, rozwija kreatywność, wyobrażnię, a poza tym hitem są obecnie prezenty wykonywane samodzielnie tą techniką.

tekst: Anna Zimna